info@mahrokhmed.com

کلینیک زیبایی ماهرخ

تزریق_ژل

تزریق ژل

با افزایش سن تغییراتی در صورت ایجاد می شود. کلاژن پوست کم می شود و در نتیجه پوست شل تر و آویزان تر می شود، از سوی دیگر به سبب تحلیل رفتن بافت زیر جلدی ضخامت پوست کاهش می یابد. در صورت با افزایش سن، توده های چربی گونه ها به سمت پائین جابجا می شوند و در نتیجه صورت حالتی افتاده تر پیدا می کند. در اثر انقباض عضلات چین هایی ایجاد می شوند که در ابتدا فقط موقع انقباض عضلانی مشاهده می شوند (چین های اخم) و بعد این چین ها در حالت استراحت هم باقی می مانند.

برای برطرف کردن چین های صورت و یا حجم دادن به بخش های مشخصی از صورت می شود از فیلرها استفاده کرد. اسید هیالورونیک از جمله رایج ترین ژل هایی است که در حال حاضر به کار می رود. این ماده بخشی از ساختمان طبیعی پوست است و بصورت سرنگ های استریل و آماده موجود بوده، تنها کافی است به متخصص پوستی مراجعه کنید که در کار تزریق فیلر متبحر است.

 

تزریق ژل چه کاربردهایی دارد؟

 

با ژل می توان وضعیت صورت را کاملا عوض کرد:

می شود چین های خنده (نازولابیال) را پر کرد.

می شود خطوط گوشه لب و بالای لب فوقانی را از بین برد.

می شود باقیمانده خط اخم بعد از تزریق بوتاکس را محو کرد.

می شود گونه ها را برجسته تر کرد.

می شود حاشیه لب ها را مشخص تر کرد و جسم لب ها را پر تر نمود.

می شود اسکارها را برطرف کرد.

می شود چین چانه را از بین برد و چانه را برجسته تر کرد.

 

ناحیه درمان و نوع محصول(موقت  ، نیمه دائم  و دائم) تعین کننده سطح تزریق فیلر هستند.

فیلر های ابتدایی شامل : juvederm وrestylane که هیالورونیک  اسید هستند.

این فیلر ها حین و پس از تزریق به راحتی قابل فرم دهی هستند و در صورت لزوم توسط امپول هیالورونیداز به سرعت قابل تجزیه هستند.

سازمان غذا و  دارو امریکا استفاده از هیالورنیک اسید و ژل های حاوی کلسیم هیدروکسی اپاتیترا جهت تزریق در درم میانی  یا عمقی جهت اصلاح چروک های عمیق مثل خط خنده  تایید نموده است.

: Radiesseیک ژل حاوی کلسیم هیدروکسی اپاتیت است وتوسط سازمان غذا و داروی امریکا تایید شده است.

در موارد انتخاب بیمار باید دقت کرد و به بیمار توضیح داد که ژلها ترکیبات مناسبی جهت شکل دهی به قسمت های مختلف صورت است و نباید انتظار نتایجی در حد جراحی را داشت در بیماران با پوست های بسیار شل و چروک های شدید برای بهبود قابل توجه نیاز مند جراحی است از طرفی در بیماران با انتظارات غیر واقعی و ابتلا به اختلال بد شکلی بدن  نباید هیچگونه اقدامات زیبا یی انجام داد.

هیالورونیک اسید یک گلیکوزامینوگلیکان  طبیعی  در ماده زمینه ایی خارج سلول است و کار تغذیه رسانی به سلول را بر عهده دارد این ترکیب َآب دوست باعث پر شدن پوست می شود هیالورونیک اسید های موجود از نظر غلظت ، فرمولاسیون و ماندگاری با هم متفاوتند.

 

         

 

بی حس کردن ناحیه:

با  استفاده از تزریق لیدوکایین, استفاده از کرمهای  بی حسی موضعی و استفاده از یخ

 

عوارض:

کبودی و به ندرت هماتوم ،  برجستگی ناحیه تزریق ژل، غیر قرینگی، ماندگاری ژل بیش از زمان انتظار ،مهاجرت ژل (در  موارد ژل های دایمی(

تورم طولانی مدت ،پر رنگی یا کمرنگ شدن پوست ناحیه تزریق

عفونت ، گرانولوم ، واکنش های حساسیتی

اگرچه ممکن است که استفاده از ژل ها در برخی از موارد با عوارضی همراه باشد که این عوارض از یک کبودی و قرمزی مختصر تا عوارض جدی همانند نکروز بافتی متغییرند اگرچه عوارض خطرناک نادرند ولی در صورت تبحر کامل پزشک در صورت بروز قابل کنترل و درمان می باشند.

 

 

موارد منع استفاده از ژل ها:

حاملگی و شیر دهی

وجود عفونت در ناحیه تزریق

اختلالات انعقادی

مصرف اکوتان در شش ماه قبل

بعضی از موارد اتروفی پوستی  مثل اتروفی ناشی از استفاده از استروئید

نقص ایمنی

درماتوزها(ویتیلیگو،پسوریازیس و اگزما(

سابقه واکنش های انافیلاکسی قبلی یا الرژی به ترکیبات موجود در ژل

انتظارات غیر واقعی بیمار

و مبتلایان به اختلالات بد شکلی بدن

 

بلافاصله بعد از تزریق شما نتیجه را می بینید! البته ممکن است به سبب تورم بافتی که بعد از تزریق ایجاد می شود، ناحیه مورد درمان پر تر به نظر برسد.

 

 

اقدامات لازم بعد از عمل تزریق ژل چیست ؟

 

برای مراقبت بعد از تزریق ژل بهتر بدانيد كه به طور معمول تورم در ناحیه تزریق ژل به وجود می آید که ظرف یک تا دو روز بهبود می یابد . می توانید از کمپرس سرد بلافاصله بعد از تزریق به مدت ۲ ساعت استفاده کنید . در صورت بروز درد بهتر است در مسکن مانند ژلوفن استفاده نمایید . توصیه می شود به مدت ۲ الی ۳ روز آنتی بیوتیک مانند سفالکسین ۵۰۰ میلی گرم روزی ۴ عدد بعد از تزریق استفاده کرد.
از دستکاری ژل تزریق شده پرهیز نمایید چرا که هرچه محل تزریق ژل ها تحرک بیشتر داشته باشند احتمال جذب شدن زودتر آن وجود دارد. البته در چند روز اول اگر قسمتی از محل تزریق نسبت به قسمت دیگر متورم تر شده باشد می توان با ماساژ دادن و پخش کردن آن به یکنواخت شدن ژل کمک کرد . البته در ژل های استاندارد و دارای مجوز این احتمال بسیار کم است . به این خاطر توصیه به تزریق ژل های مورد تایید می شود . بعد از تزریق ژل استحمام کردن بلامانع است اما از تماس با گرمای زیاد و یا سونای با درجه بالا به مدت ۳ روز پرهیز نمایید .
آرايش كردن نيز از فرداى روز تزريق ژل بلامانع هست.

Call Now Button