info@mahrokhmed.com

کلینیک زیبایی ماهرخ

ماساژ کل بدن

مقدمه :

ماساژ در تمام کشورهای جهان جزء نرمش های آرام بخش به حساب می آید که در حال ارتقاء آن هستند  که رفته رفته وارد چرخة سلامتی انسانها می شود. هزاران نوع مختلف ماساژ وجود دارد که با سلیقه ها و نیازهای متفاوت مردم مطابقت دارد. در این قسمت تعداد انگشت شماری از انواع مختلف ماساژ را برای شما آورده ایم که هر یک از شما چه یک مرد تنومند، چه فرد درحال رشد و در سنین بلوغ، همه و همه می توانید از آنها بهره ببرید.

هنگامی که پس از یک روز کاری سخت و بدون تحرک و یا فعالیت بدنی سنگین، کوفته و کسل هستید، هیچ چیز مانند یک ماساژ حرفه ­ای که احساسات شما را نیز بر می‎انگیزاند، نشاط‎بخش و آرامش‎دهنده نیست که ریشه آن به دوران روم و مصر باستان باز می گردد. در حین ماساژ، ماساژور از انحناهای بدن خود برای القای احساسات متنوع استفاده می‎کند. همچنین از سینه‎ها، ران‎ها، شکم، پاها، ساق‎ها و بازوها با سرعت و فشار متفاوت برای تحریک تمامی نقاط بدن ماساژگیرنده استفاده می‎شود.

تاریخچه ماساژ..  

 برخی از مردم بر این باور هستند که ماساژ بدن به بدن یک تجربه روحانی است که ریشه در تعالیم بودایی و هندویی دارد و اولین بار هندوها در هند باستان از آن استفاده می‎کرده‎اند. آن‎ها این ماساژ را نوعی مدیتیشن می‎دانند که می‎تواند انرژی جنسی و خلاق را کنترل کند و انسان را به سمت روشنفکری و سعادت هدایت کند. همچنین هندوها بر این باورند که در زمانی که ماساژگیرنده، سعی در داشتن حداکثر تمرکز بر بدن خود و لذت بردن از زمان حال را دارد، ماساژ بدن به بدن موجب حرکت و چرخش انرژی زندگی در مراکز انرژی یا چاکراها می‎شود. بنابراین احساسات جسمی ناشی از ماساژ بدن به بدن، موجب رسیدن به تجربه‎ای روحانی و مقدس برای ذهن، بدن و روح فرد می‎شود. بسیاری از المان‎های ماساژ کامل، بدن ریشه در تعالیم مذهبی دارند و ماساژور بایستی با دقت و توجه زیاد برای القای احساس آرامش درونی در فرد و باز کردن درهای لذت شدید جنسی، آن‎ها را انجام دهد.

فواید ماساژ…

انواع ماساژ :

ماساژهای نرمی ملایمی یا کالیفرنیایی:  


ابتدا کل بدن را چرب می کنید و سپس ضربه های آرامی را پشت سر هم بر آن وارد می کنید. مقدار بسیار کمی فشاردراین ماساژ وجود دارد .

فواید: کل بدن به آرامش دست پیدا می کند و ذهن شما نیز در حالت مناسبی قرار می گیرد. همانطور که مشاهده کردید این ماساژ باعث می شود که حالت نرمی به تمام اعضای بدن شما دست می دهد.

نیاز شما به آن: اگر شما در محیطی زندگی می کنید که دائما تحت فشار قرار دارید ماساژ کالیفرنیایی بهترین راه برای تمدد اعصاب و بدست آوردن آرامش است. این ماساژ باعث می شود که نگرانی هایتان را برای مدت زمان کوتاهی به دست فراموشی بسپارید.

ماساژ اِسالِن:

این نوع ماساژ ماهیچه ها را منبسط کرده و گردش خون را به وسیله مالش های طولانی مدت و ملایم تنظیم می نماید. با این کار هشیاری بدن شما بالا رفته و قدرت تفکر شما را به طرز شگفت انگیزی بالا می برد.

فواید: علاوه بر اینکه آرامش عضلات و سیستم عصبی را برای شما به همراه دارد، غدد لنفاوی و رگ های خونی را هم وادار می کند که تکسین بیشتری دفع کنند و همچنین قابلیت ارتجاعی بافت ها را افزایش می دهد.

دلیل نیاز به آن: اگر شما در دنیای سرعت زندگی می کنید و نمی توانید برای بدن خود آنطور که باید و شاید اهمیت قائل شوید این تنها کاری است که می تواند جوانی و شادابی شما را تضمین کند.

حس درمانی :

نقاطی را که در دست ها و پاها از خود نسبت به یک محرک بیرونی عکس العمل نشان می دهند، به تمام نقاط بدن می رسند و از این طریق از فشار وارد بر این قسمتها را کاهش می دهند. این ماساژ گردش خون، و عملکرد ذهن و بدن را بهبود می بخشد.

فواید: از جمله مزایای این تمرین ارتقای هو شیاری روحی و جسمی است. انگیزه، اعتماد به نفس نیاز به آن: یک تغییر جزئی در دست ها و پاهای شما می تواند سیستم کل بدن شما را دگرگون سازد .

ماساژ تایلندی:

این نوع ماساژ به “یوگا برای افراد تنبل” تشبیه شده که در آن تمام عضلات بدن کشیده می شوند و مفاصل نیز باز و بسته می شوند. این کار را باید از کف پای خود شروع کنید و کم کم آن را به نقاط بالا هدایت می کند.

فواید:  متخصصان این نوع ماساژ معتقد هستند که اگر تمرین های آنرا انجام دهید، بدن شما از آن حالت خشکی در می آید و “سطح انرژی” بدن در حال نرمال قرار می گیرد. دلیل نیاز به آن: با این کار قابلیت ارتجاعی بدن افزایش پیدا کرده، سلامت تمام نقاط آن تضمین می شود. و بیشتر به افرادی توصیه می شود که بیشتر وقت خود را در پشت میز صرف می کنند.

ماساژ وَتوسو:

در این نوع ماساژ فرد مورد نظر در داخل آب گرم دراز می کشد و سپس قسمت های مشخصی از بدن او مورد ماساژ قرار می گیرد. به دلیل اینکه جاذبه در آب تا حدی کمتر می شود ماساژ دهنده از آزادی عمل بیشتری برخوردار است.

فواید: زمانی که در آب شناور هستید بیشتر بر روی تنفس خود تمرکز می کنید و به همین دلیل نفس های عمیق کشیده و به آرامش بیشتری دست پیدا می کنید.
دلیل نیاز به آن: اگر می خواهید زمانیکه در آب شناور هستید به آرامش کامل دست دست پیدا کنید وتسو بهترین راه حل است.

ماساژاستخوانی :

بر اساس درمان از طریق مالش ماهیچه ها و استخوان ها این نوع ماساژ شما را از شر فشار و استرس ذهنی و ماهیچه ای خلاص می کند. بدن را متعادل می کند، درد و استرس را از شما دور می کند.

فواید: هشیاری درونی شما را افزایش می دهد و سبب می شود شما مشکلات و ناراحتی هایتان را درمان کنید که به اصطلاح خود درمانی است.

دلیل نیاز به آن: این ماساژ از سایر ماساژ هایی که ذکر شده تاثیر بیشتری داشته و اثر آن برای مدت زمان بیشتری در بدن شما باقی می ماند. همچنین سلامتی روحی و روانی را نیز به همراه دارد.

ماساژهای ورزشی

این ماساژ بیشتر برای ورزشکاران کاربرد دارد و تلفیقی از ماساز سوئدی و شیاتسو است که بر روی ماهیچه های خاصی که ورزشکار بیشتر از آنها استفاده می کند توجه دارد.

فواید: باعث می شود که ورزشکار کار خود را به بهترین نحو انجام دهد، احساس سستی و تنبلی را از بین می برد، آسیب های ورزشی را التیام می بخشد، از ورم کردن قسمت های مختلف بدن جلوگیری می کند و در آخر به بهبود اندام صدمه دیده کمک می کند.

دلیل نیاز به آن: اگر شما ورزش را به طور حرفه ای دنبال می کنید، این ماساژ یکی از تمرین های ضروری در این دوره است.

دلیل نیاز به آن: این ماساژ می تواند به کسانیکه از بیماریهای ماهیچه ای نظیر: تصلب بافتها، پارکینسون، سکته، سوء تغذیه رنج می برند می توانند از فواید این ماساژ بهرمند شوند.
موارد احتیاط در ماساژ درمانی :

ماساژ صورت و تاثیر فوق العاده آن در زیبایی و رفع خستگی

ماساژ صورت را جزو برنامه های زیبایی و جوانسازی پوست خود قرار دهید. البته خواص و فواید بیشماری برای ماساژ صورت و بدن ثابت شده است که با انجام صحیح ماساژ حاصل می شود به همین دلیل با چند تصویر جهات صحیح ماساژ صورت برای رفع چین و چروک صورت و اطراف چشم را در ادامه قرار داده ایم. قبل از هرچیز به این تصویر نگاه کنید. نیمه ی چپ تصویر عضلات صورت قبل از ماساژ صورت را نشان می دهد و نیمه ی راست تصویر عضلات صورت را بعد از ماساژ صورت.

 فواید ماساژ صورت

به طور خلاصه خواص و فواید ماساژ صورت شامل:

دقت داشته باشید که پیش از اقدام به ماساژ آرایش صورت خود را کاملاً پاک کنید و چنانچه پوست صورت شما دچار آکنه و یا زخم است از ماساژ دادن صورت خودداری کنید.      

آموزش ماساژ برای رفع خستگی 

نقطه ۱:گوشه داخلی چشم-فشار متقارن از هر دو طرف.

نقطه ۲: فقط سه نقطه – لبه بیرونی، وسط، و لبه داخلی ابرو فشار متقارن در هر دو ابرو به طور همزمان

نقطه ۳: به طور مستقیم درمانگران از ماساژ درمانی برای رفع عفونت ها و کوفتگی ها و اختلالات روحی مثل افسردگی و بی نشاطی کمک می گیرند.

شما با انجام دادن ماساژ زیر, می توانید خستگی خود را رفع کنید. ماساژ باید با نوک انگشتان به مدت یک دقیقه انجام شود.ما بین ابروها.

نقطه ۴:در فاصله نیم سانتی متر پایین تر از پلک پایین –به طور همزمان در هر دو چشم. 

فوایدشگفت انگیز ماساژ پا و رفلکسولوژی  

ماساژ کف پا به بهبود بیماری های مثل فشار خون، ناراحتی کبد و میگرن بسیار کمک کننده است و رفلکسولوژی پا فواید بینظیری برای داشتن یک خواب آسوده نیز دارد.

مزایا و فواید جالب توجه ماساژ پا و رفلکسولوژی

مزایای ماساژ پا و رفلکسولوژی شامل کمک به کنترل فشار خون، تقویت حساسیت عصب، بهبود سطح انرژی، بهبود گردش خون، کمک به بهتر خوابیدن، بهبود عملکرد کبد، درمان میگرن و سردرد، سرعت بخشیدن به خوب شدن زخم، درمان آرتریت، مفید برای افسردگی می شود و کمک می کند تا تورم پاها کاهش یابد. اگر شما نظرسنجی از قسمت های بدنتان که با آنها خوب رفتار نمی شوند، انجام دهید، احتمالا پاها در بالای لیست قرار می گیرند. چه چیزی باعث این سوال شد؟ آخرین زمانی که با پاهای خود خوب رفتار کردید و آنها را یک ماساژ ملایمی دادید، چه زمانی بود؟ قطعا اخیرا نبوده است.

 ماساژ پا و رفلکسولوژی چیست؟

معرفی ماساژ پا و رفلکسولوژی، شیوه هایی است که می تواند به حفظ سلامتی پا و بدن شما به طور کلی کمک کند – از آنجایی که پا در طول زندگی فشار بسیاری را تحمل میکند. رفلکسولوژی پا یک عمل بسیار قدیمی است که مربوط به چینی ها می باشد، جایی که اعتقاد بر این بود که مناطق خاصی از پاها با سایر ارگان های بدن متصل هستند و می توانند به سلامت آنها کمک کنند.

اعتقاد بر این است که کف پاها دارای نقاط خاصی هستند که با تحریک آنها می توان بدن را بهبود بخشید. رفلکسولوژی و ماساژ پا در حال حاضر معمولا در طب مکمل استفاده می شود، زیرا بسیار امن است و به احتمال زیاد به نفع شماست ؛ برخی از مزایای استفاده از رفلکسولوژی و ماساژ پا چیست؟ پاسخ را در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند. 

مزایا و فواید سلامت ماساژ پا و رفلکسولوژی:

 1. در حالی که ممکن است ما ادعاهای بزرگی را مطرح نکنیم که رفلکسولوژی به طور دائمی فشار خون بالا را درمان می کند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد هنگامی که به طور منظم انجام می شود، می تواند فشار خون سیستولیک شما را کاهش دهد.
 2. به احتمال زیاد این به لطف توانایی اش برای کاهش استرس و کمک به شما برای استراحت کردن است. کورتیزول یک عامل شناخته شده برای فشار خون بالا است، بنابراین هر کاری که می توانید انجام دهید تا آن را کاهش دهید تا به سلامت رگ های خونی شما کمک شود.
 3. تقویت حساسیت عصب از فواید ماساژ پا: به نظر می رسد که رفلکسولوژی و ماساژ پا در افراد خاصی که دارای عملکرد عصبی ضعیفی هستند، مفید می باشد برای مثال افراد مبتلا به فشارخون بالا یا دیابت ممکن است عوارض ناشی از نوروپاتی را تجربه کنند که منجر به از دست رفتن احساس در مناطقی از بدن، به خصوص پاها و بازوها می شود.
 4. این اتفاق در پاها بیشتر است و می تواند با ماساژ بهبود یابد و به طور مستقیم باعث تحریک نقاط رفلکس در پایین پاهای شما شود. رفلکسولوژی همچنین می تواند به بهبود جریان خون در این مناطق کمک کند، که می تواند باعث بازگشت عملکرد برخی از این اعصاب شود.
 5. فواید و خوبی های ماساژ پا برای اعصاب این است که رفلکسولوژی کمک می کند تا عملکرد چندین اندام دیگر بهبود بخشیده شود، بسیاری از افراد گزارش کم شدن میزان و سطوح انرژی و سوخت و ساز بدن خود را می دهند و اینکه با این درمان بهبود می یابند. با بهبود عملکرد بسیاری از اندام های جانبی، پردازش مواد غذایی به احتمال زیاد به کارآیی بیشتری می انجامد و به عنوان یک نتیجه مثبت در انرژی افزایش می یابد.      ت
 6. توانایی آن در بهبود جریان خون در سراسر بدن است. گردش خون بهبود یافته به اکسیژن رسانی موثرتر سلول ها و بهبود سریع تر بعد از کار یا آسیب می انجامد.
 7.          ۷٫           کمک کننده برای بهبود عملکرد بدن و تقویت خواب :به لطف تواناییشان در بهبود عملکرد سیستم عصبی تاثیرگذار هستند و همچنین به نظر می رسد که باعث تقویت انتقال دهنده های عصبی می شود که می تواند خواب های راحت و خوبی را در پی داشته باشد. رفلکسولوژی اغلب به دنبال کمک به مدیریت بیخوابی و کمک به بازگرداندن ریتم طبیعی روزانه بوده است. ب
 8. هبود عملکرد کبد یکی از فواید ماساژ پا: تقریبا هر چیزی که شما در دهان خود قرار می دهید باید قبل از وارد شدن به گردش خون سیستماتیک، از طریق کبدتان منتقل شود به همین دلیل تحمل کردن کبد سخت است و نیاز به پشتیبانی برای کارکردنش به طور مطلوب در همه زمان ها دارد. هر گونه کاهش عملکرد کبد می تواند منجر به انباشت خطرناک مواد زائد شود که در این صورت توسط ارگان حذف می شود. رفلکسولوژی می تواند به تنظیم مجدد مقادیر بالای آنزیم های کبدی کمک کند و اطمینان حاصل کند که مواد به صورت مؤثر متابولیزه می شوند و بدن شما را ایمن نگه می دارند.
 9. فواید فوق العاده و عالی ماساژ پا برای بهبود درد ها  میگرن و سردرد، میلیون ها نفر در سرتاسر جهان از سردردها و میگرن های غیر قابل تحمل رنج می برند، که اغلب به داروها نیاز دارند ؛ با این حال، این روش ایده آل نیست، زیرا این داروها می توانند عوارض جانبی بدی را به همراه بیاورند. رفلکسولوژی کف پا می تواند به کاهش درد ناشی از میگرن کمک کند، با کاهش اثر کورتیزول هورمون بر عروق خونی ما، باعث کاهش تنش عضلانی می شود و کمک به آرامش می کند. اغلب موارد سردرد و میگرن به علت فشارهای شدید فشار و یا کمبود خواب اتفاق می افتد که برای هر دو مورد رفلکسولوژی می تواند به شما کمک کند.      
 10. افزایش دادن سرعت بهبود زخم ها،  رفلکسولوژی قادر به بهبود گردش خون است همانطور که قبلا ذکر شد، پس هنگامی که با یک سیستم عصبی کارآمد که به سرعت به سیستم ایمنی مصل می شود و کار می کند، نیاز به واسطه های تخصصی ایمنی، بهبود می یابند. البته، هرچه روند کارآمدتر باشد، بهبودی شما سریع تر خواهد بود.                
 11. درمان آرتریت با ماساژ پا و فوایدش: در حالی که بسیاری از افراد برای آرتریت عضلانی ماساژ را توصیه می کنند، اما رفلکسولوژی به دلیل کاهش نیاز به واسطه های درد شناخته شده را مانند پروستاگلاندین ها، کاهش می دهد، پس فرآیندهای التهابی نیز کاهش می یابند.
 12. بنابراین، حتی اگر آرتریت بر روی مچ دست شما تاثیر بگذارد، رفلکسولوژی کف پا نیز به کاهش درد شما کمک خواهد کرد. افرادی که به طور منظم از رفلکسولوژی استفاده می کنند تا ۴۰٪ علائم دردشان کاهش می یابد و نیاز به داروی کمتری پیدا می کنند.
 13. فواید ماساژ پا برای کاهش دردهای عضلانی  
 14. ماساژ پا مفید برای افسردگی: در حالی که افسردگی اغلب ناشی از اختلالات سطوح انتقال دهنده عصبی است، عدم خواب یا اضطراب بالا و سطوح استرس موجب ایجاد حالت مشابه افسردگی نیز می شوند. دو بار در هفته انجام ماساژ کف پا و رفلکسولوژی می تواند به کم کردن این علائم کمک کند، به ویژه هنگامی که تحت استرس بالایی هستند.
 15. در درمان زنان یائسه که ممکن است لزوما نیازی به داروی قوی نداشته باشند، این روش بسیار موثر است و تنها راه طبیعی برای بهینه سازی هورمونی و مواد شیمیایی مغز است.
 16. فواید ماساژ پا برای رفع افسردگی و شادی بخشیدن به زندگی
 17. سینوزیت مزمن از فواید ماساژ پا 
 18. در حالی که میگرن ها به رگ های خونی خلفی زیر سطح پوست سر تقسیم می شوند، گرفتگی سینوسی نیز توسط یک مکانیزم مشابه ایجاد می شود ، بیشتر شبیه این است که شما از آلرژی فصلی یا آسم رنج می برید.
 19. تنفس سخت تر می شود و شما قادر به انجام فعالیت بدنی نخواهید بود. رفلکسولوژی کف پا می تواند به کاهش علائم سینوزیت کمک کند، به شما این امکان را می دهد که راحت تر نفس بکشید و مجبور نباشید همیشه دارو استفاده کنید.
 20. برای بهبود سینوزیت های مزمن
 21. برای درمان بیماری ها
 22. به کاهش تورم کف پاها کف پا می تواند به دلایل مختلفی از جمله فشار خون بالا، نارسایی قلبی، بیماری کلیوی و حتی حاملگی متورم شود. بدون در نظر گرفتن علت، شما نیاز به پیدا کردن راهی برای حذف مایع اضافی که در پاهایتان جمع شده است،دارید. ماساژ کف پا در طی بارداری برای این دلیل توصیه می شود، زیرا هر چیزی که باعث افزایش گردش خون می شود به طور کلی به کاهش تورم پا کمک می کند؛ رفلکسولوژی، علاوه بر بهبود گردش خون، باعث افزایش ادرار و افزایش عملکرد کلیه می شود، بنابراین تعادل نمک بدن بهینه می شود.
 23. کاهش علائم  PMS: بسیاری از زنان علائم PMS را قبل از دوره قاعدگی ماهانه خود تجربه می کنند که با اختلالات عاطفی، تحریک پذیری و خستگی مواجه می شوند. در حالیکه رفلکسولوژی کف پا، درمان این نشانه ها نیست، بلکه کمک به مقابله با آنهاست، اغلب باعث کاهش شدت آنها و کوتاه شدن طول مدت آنها می شود.