info@mahrokhmed.com

کلینیک زیبایی ماهرخ

بوتاکس

بوتاکس

تاریخچه بوتاکس

 

سم بوتاکس و تاثیر آن بروی سیستم عصبی در اثر مصرف سوسیس آلوده از مدتها قبل شناخته شده بود و درسال ۱۸۹۵ دانشمندان به عامل این سم که نوعی باکتری بود پی برده و در سال ۱۹۴۰ این سم از باکتری بنام کلستریدیوم بوتولینیوم جداسازی و تغلیظ شد. در سال ۱۹۷۰ این دارو بر روی افرادی که دچار لوچی چشم یا اسپاسم پلکها بودند آزمایش شد و در سال ۱۹۸۹ از سوی سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا به عنوان داروی درمان کننده لوچی چشم و اسپاسم پلکها مورد تایید قرار گرفت.

 

در درمان این گروه از بیماران به اثرات این دارو بر روی صاف شدن چروک اطراف چشم ها و همینطور پیشانی پی برده شد و پس از آن بدین منظور مورد استفاده قرار گرفت و البته در سال ۲۰۰۲ سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا آنرا در برطرف کردن چین و چروک ناحیه بین ابروها برای افراد ۱۸-۶۵ سال، تایید نمود. امروزه تزریق بوتاکس به عنوان یکی از رایج ترین روش های درمان زیبایی در دنیا محسوب میشود.

 

 

بوتاکس چیست

 

بوتاکس در واقع از سم یک باکتری بنام کلستریدیوم بوتولینیوم بدست می آید و نام تجاری آن بوتولونیم تاکسیت است. این سم بعد از تزریق در ناحیه مورد نظر، عضلات موجود در آن ناحیه را موقتا فلج ساخته و مانع انقباض عضلات میگردد. به این ترتیب باعث بهبود خطوط و چروک های ناشی از حرکات عضلات صورت ،مخصوصا ناحیه پیشانی و بین ابروها و دور چشم می گردد. البته اثر بوتاکس بعد از سه تا شش ماه از بین رفته و عضلات دوباره به حالت اول برمیگردند.

 

 

تزریق بوتاکس چگونه باعث بهبود چین و چروک ها میشود ؟

 

بعضی از چین و چروک های صورت انسان بر اثر انقباض عضلات موجود در زیر پوست به وجود می آید که به عنوان چروکهای نوع داینامیک نام برده میشوند. مانند چروکهای بین ابروها ، دور چشم ها و خط خنده. تزریق بوتاکس باعث میشود عضلات زیر پوست نواحی که تزریق در آنجا انجام شده بطور موقت فلج شود و بدین ترتیب باعث جلوگیری از پیشرفت و عمیق تر شدن چروک ها شده و در عین حال در این مدت پوست با کلاژن سازی ، خود را بازسازی میکند.

 

 

کاربرد تزریق بوتاکس در صورت

  • از بین بردن خطوط اخم میان ابروها
  • از بین بردن خطوط اطراف چشم

 

 

عوارض تزریق بوتاکس

 

تمام اعمال جراحی بسیار ساده یا پیچیده ، در کنار فوایدی که دارد ، داری عوارض است. اما یکی از مزیت های تزریق بوتاکس اینست که تمامی عوارضی که بوتاکس میتواند در فرد بوجود آید معمولا در دو هفته اول تزریق روی داده و برگشت پذیر می باشند و پس از مدتی رفع میگردند. عوارض شایع که در تزریق بوتاکس وجود دارند عبارتند از:

  • غیر قرینه شدن ابروها
  • ابروهای شیطانی یا بالا رفتن بیش از اندازه انتهای ابرو ها
  • عدم تاثیر بوتاکس
  • افتادن پلک ها
  • حالت دو بیینی

 

تزریق بوتاکس برای چه کسانی نباید صورت گیرد ؟

 

افرادی که بیماری های عفونی و التهابی در صورت و اطراف آن دارند افرادی که سابقه حساسیت به بوتاکس دارند خانم هایی که در دوره بارداری و شیردهی هستند افرادی که داروهای قلبی مصرف میکنند افرادی که پوست خیلی ضخیم دارند یا دارای چین و چروکهایی خیلی عمیقی هستند تزریق بوتاکس تقزیبا بی نتیجه است

تزریقات زیبایی در کلینیک ماهرخ  توسط پزشک مجرب و بکارگیری پیشرفته‌ترین و باکیفیت ترین تجهیزات انجام می‌شود. این کلینیک تنها  از محصولات پزشکی آزموده شده و با کیفیت استفاده کرده که توسط کمپانی‌های بین‌المللی شناخته شده، تولید شده اند.یکی از این محصولات دیسپورت انگلیس می‌باشد. با اطمینان می توان ادعا کرد که دیسپورت ( Dysport ) بهترین مارک بوتاکس در ایران  برای از بین بردن چین و چروک صورت و داشتن صورتی نرم با پوستی یکنواخت است. تاکنون میلیون ها نفر در سراسر دنیا از این محصول استفاده کرده اند که نتایج درخشان حاصله از نظرسنجی های مراکز معتبر پزشکی گواه بر کارایی و کیفیت بسیار بالای این محصول داده است.

 

 

روش انجام و ماندگاری بوتاکس

 

تزریق بوتاکس توسط پزشک متبحر و بصورت سرپایی و تنها در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام میشود. از آنجا که تزریق با سوزنهای بسیار ظریف انجام میشود، درد ی ندارد و بهمین جهت نیازی به بیحسی ندارد. پس از ضدعفونی پوست صورت، پزشک با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس را به بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق میکند. شخص می تواند پس از تزریق بوتاکس صورت به فعالیت های روزانه اش ادامه دهد.

اثر بوتاکس از دو ساعت بعد از تزریق شروع شده و طی ۳ الی ۵ روز قابل دیدن می شود و تا ۱۴ تا روز به حداکثر می رسد. دوام تاثیر انواع بوتاکس حدودا تا ۶ ماه می باشد و بعد از این مدت اثر آن از بین می رود.

 

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 

پس از تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک صورت به شخص توصیه می گردد تا یکساعت با عضلات صورت بازی کند (اخم کند و باز کند ولی محل تزریق را ماساژ ندهد). تا ۴ ساعت شخص نباید صورت را به سمت پایین خم کند و دراز بکشد.

تا ۲۴ ساعت شخص نباید استحمام کند ، به صورت آب بزند و یا آرایش کند. همچنین شب در زمان خواب باید ۲ عدد بالش اضافه در ۲ طرف صورتش قرار دهد تا سرش به طرف چپ و راست نچرخد.

 

 

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

 

۱- خانمهای باردار و شیر ده
۲- بیماران با نارسایی حاد کلیوی
۳- بیماریهای عصبی عضلانی مانند:میاستنی گراویس ، سندرم ایتون لامبرت و ALS
۴- مصرف کنندگان داروهای ضد انقعاد مثل هپارین و وارفاین
۵- کسانیکه آمینو گلیکوزید (مانند جنتامایسین و آمیکاسین)طی یک هفته قبل از تزریق بوتاکس پیشانی مصرف کرده باشند.این افراد بعد از یک هفته از قطع دارو می توانند بوتاکس بزنند.

آدرس کلینیک

سعادت آباد - بالاتر از بلوار دریا
خیابان سی و ششم - پلاک ۵
۸۸۶۸۲۷۶۰ - ۰۲۱
۸۸۶۸۲۹۷۲ - ۰۲۱